Şan Teknikleri

Şan dersi müfredatı her yeni başlayan öğrencinin kulağı bir kontrolden geçer. Şan eğitimi sırasında öğrencilere diyafram kullanmayı öğrenme, ses egzersizleri, duyuş (tek ses,çift ses,üç ses çalışmalar), ritmik çalışmalar, melodik çalışmalar, mikrofon kullanmayla ilgili eğitimler verilir. Dersler branşlara göre Türk müziği ve batı müziğiyle  olarak ayrılır.


Nefes Ve Diyafram Kullanımı

İyi şarkı söyleyebilmek ve iyi konuşabilmek için, her şeyden önce doğru nefes alıp vermesini öğrenmek gerekir. Şarkı söyleyen kişi, ciğerlerine en çok hava dolduracak şekilde nefes almalıdır. Doğru diyafram neresi almak için, önce burnumuzdan nefes almalıyız. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz.
 

Şarkı Söylerken

Şarkı söylerken, gereğinden fazla hava vermek, sesin hışırtılı ve havalı çıkmasına neden olur. Her ses için gerektiği kadar hava harcanmalıdır. Fazla hava kullanmak yüzünden, ses tellerinin kasılmaları ile ses tizleşmeleri ve ses kısılmaları meydana gelir. Bunun için başlangıçta, doğru nefes alma, ölçülü verme ve zamanında gevşemeleri iyi öğrenmek için yaptığı çalışmalar bir şarkıcıyı amacına daha çabuk ulaştırır. Şarkı söylerken, müzik cümlelerinin durumuna göre denetimle veya kaçamak nefes alınır.

 

Ders İçeriği

-Diyaframa dayalı nefes tekniği bilgisiyle; müzikal kondisyon sağlama.
-Ses rengini ve oktavlarını tespit edip;kullanım aralığını (tiz-pes arası) geliştirici egzersizler.
-Rezonans,göğüs pozisyonu
-İleri nota okuma teknikleri ve benzeri tını noktalarını keşif.
-istenilen müzik ekolünde repertuvar oluşturma.